Sport Vaterpolo

29. EUROPSKO PRVENSTVO U VATERPOLU/ZAGREB 2010.

Finale: Hrvatska - Italija!

Hrvatska ima medalju. Koju, zlatnu ili srebrnu, znat će se nakon finala, koje je u subotu na Savi s početkom u 21 sat. Suparnik će našima biti Italija, koja je u polufinalu pobijedila Mađarsku.Hrvatska je peti put u finalu velikog natjecanja, treći put u finalu Europskog prvenstva. Slavili smo samo u finalu Svjetskog prvenstva u Melbourneu 2007., ali u Atlanti 1996. (Olimpijske igre), te na Europskim prvenstvima u Firenci 1999. te u Kranju 2003. nismo bili uspješni.Do finala naši su stigli preko Srbije, svjetskog prvaka, vlasnika oba trofeja ovog ljeta, Svjetske lige i Svjetskog kupa. Bila je to teška, neizvjesna utakmice, u kojoj smo do pobjede stigli pogotkom Miha Boškovića iz peterca pet sekundi prije kraja utakmice te nakon toga obranom Josipa Pavića s igračem manje kada je zaustavio udarac Andrije Prlainovića.U drugom polufinalu Stefano Tempesti, 31-godišnji vratar Italije, je branio sve, on je 'krivac' što oba peterca Mađari nisu iskoristili, a s druge strane izbornik Mađarske Denes Kemeny je morao mjenjati svog vratara. Slabog Zoltana Szecsija zamijenio je Viktor Nagy. Nije mu pomoglo.POLUFINALE Hrvatska - Srbija 10:9ZAGREB Plivalište na Savi. Gledatelja 4.700. Suci: Naumov (Rusija) i Borrell (Španjolska).HRVATSKA: Pavić (10 obrana), Burić (3), Bošković (3), Dobud, Joković (2), Muslim (1), Karač, Bušlje, Sukno, Barač, Hinić, Obradović (1), Buljubašić.SRBIJA: Soro (9 obrana), Avramović, Gocić (3), Udovičić (1), Vapenski, D. Pijetlović (1), Nikić (1), Aleksić, Rađen (1), Filipović (1), Prlainović, Mitrović (1), G. Pijetlović.Igrač više: Hrvatska 7/3, Srbija 9/7Peterci: Hrvatska 2/2Četvrtine: 2:1, 4:4, 2:2, 2:2.GOL PO GOL DO FINALAPrva četvrtina: 1:0 Burić (2), 1:1 Nikić (3/igrač više), 2:1 Bošković (6/peterac), druga četvrtina: 3:1 Joković (9), 3:2 Udovičić (11/kontra), 3:3 D. Pijetlović (12/igrač više), 4:3 Obradović (14/igrač više), 4:4 Gocić (14/igrač više), 5:4 Bošković (15), 5:5 Rađen (16/dva igrača više), 6:5 Burić (16), treća četvrtina: 7:5 Joković (18), 7:6 Gocić (21/igrač više), 7:7 Filipović (24), 8:7 Burić (24/igrač više), četvrta četvrtina: 8:8 Gocić (28/igrač više), 9:8 Muslim (29/igrač više), 9:9 Mitrović (30/igrač više), 10:9 Bošković (32/peterac).POLUFINALE Italija - Mađarska 10:8ZAGREB Plivalište na Savi. Gledatelja 1800. Suci: Margeta (Slovenija) i Buch (Španjolska).ITALIJA: Tempesti (9 obrana), Luongo (1), Gitto (2), Figlioli (3), Bertoli, Felugo, Giacoppo (1), Gallo (2), Presciutti (1), Fiorentini, Aicardi, Deserti, Pastorino.MAĐARSKA: Szecsi (1 obrana), Tarok, Madaras (3), De. Varga, Bundschuh, Hosnyanszky (1), Vamos, Szivos (2), Da. Varga (1), Biros, Kis (1), Harai, Nagy (3 obrane).Igrač više: Italija 9/6, Mađarska 11/4Peterci: Mađarska 2/0Četvrtine: 2:0, 2:3, 4:3, 2:2.