Sport Košarka

EUROPSKO PRVENSTVO ZA KOŠARKAŠICE DO 18 GODINA

SAD JE TUGA PREVELIKA Kad te neće, neće, Hrvatska ispala iz 'A' divizije

Nakon trećeg mjesta u skupini 'A' doživjele su poraz u osmini finala od Rusije s dva koša razlike (83:81), i to u produžetku. Zatim su poražene s dva koša razlike od Izraela (58:56) u borbi za plasman od 9. do 16. mjesta nakon čega su im na Europskom prvenstvu za košarkašice do 18 godina, koje se igra u Sarajevu, trebale obje pobjede do kraja za izboriti 13. mjesto, posljednje koje donosi ostanak u prvom razredu.

Ali, već nakon prvog koraka u razigravanja za poredak od 13. do 16. mjesta jasno je kako naše košarkašice nisu uspjele ostvariti najvažnije na EP-u - sačuvati mjesto u prvom razredu. Poražene su od domaćina, Bosne i Hercegovine, i to s tri koša razlike (73:70) te će posljednjeg dana prvenstva igrati za pretposljednje, 15. mjesto protiv Srbije, koja je sa 66:65 poražena od Litve. Ta utakmica, nažalost, neće imati nikakav rezultatski značaj budući tri posljednje reprezentacije napuštaju 'A' razred (tko još ispada odlučit će utakmica za 13. mjesto između BiH i Litve).

Hrvatska reprezentacija u čijem sastavu igra i jedna Dubrovkinja, Ana Haklička, košarkašica Raguse, protiv Bosne i Hercegovine je daleko bolje otvorila utakmicu. Imala je u prvoj četvrtini, koju je dobila sa sedam koševa razlike (23:16), najveću prednost na utakmici - 12 koševa viška (21:9). U drugoj četvrtini domaćin je prvi put poveo (27:25), ali se na odmor otišlo s prednošću Hrvatske (37:35), koja je u trećoj četvrtini opet imala dvoznamenkastu prednost, i to pred sam kraj četvrtine (56:45 i 59:49) te još jednom na početku posljednje četvrtine (62:51). Nakon toga su domaće napravile seriju 12:0 te povele. Hrvatska je uspjela izjednačiti na 63:63, a nakon što je BiH nanizala četiri koša te povela sa 67:63, više se nije uspjela izvući iz minusa iako je u tri navrata bila na samo koš zaostatka (67:66, 69:68 i 71:70).

U polufinalu EP-a igraju Italija i Rusija te Francuska i Mađarska. Rusija je nakon pobjede protiv Hrvatske u produžetku nadigrala u četvrtfinalu Latviju sa 79:52.

FOTO Marija Keseljević (BiH) i Ana Haklička (Hrvatska)